Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommande trädgård och figurer i trädgårdsmiljö. Längd på fat 30,5 cm. Längd på såssnipa 20,5 cm.
Slitage, mistor. Såssnipa med lagningar, glasyrnagg.