Dryckesstop, cylinderformat av Abraham Emanuel Bjurström, Karlstad 1831-1839/40, höjd 22. Dryckesstop, sk bukstop av Carl Eric Anström, Växjö 1852, höjd 19,5. Flaska med skruvlock, Tyskland, omkring år 1800, livet med ägarmärkning, höjd ca 29 cm.
Slitage, ställvis med lagningar.