Bestående av 11 stolar, matbord samt en iläggsskiva. Målade och bronserad. Fasta stoppade sitsar. Bordets längd (190+74) totalt 264, bredd 120, höjd 78 cm. Stolarnas sitthöjd ca 50, höjd 112 cm vardera.
Smärre slitage. Repor. Märken. Senare målning och bronsering, ställvis med retuscher. Ett ben på bordet något löst.
Enligt uppgift bröllopsgåva till Inger Illum och naturforskaren Bengt Berg från brudens föräldrar, paret Illum, ägare till Illums snickerier.