VÄVNAD, "Vägen till Rom", gobelängvariant, ca 36 x 39 cm, signerad BN

(Barbro Nilsson, Märta Måås-Fjetterström AB). Komponerad 1949. Baksidan med etikett.

Något slitage, obetydliga fläckar.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 49; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm /Barcelona 1977, färgplanscher sid 49, 70-71.

Utropspris
2 500 SEK