MGAB, bestickservis, 93 delar, "Svensk Spetsig", silver. Uppsala, 1940-tal.

"Svensk Spetsig". Bestående av:
12 gafflar, 706 gram, 21 cm.
12 skedar, 474 gram, 18 cm.
12 knivar med rostfria blad, 892 gram, 26 cm.
11 gafflar, 424 gram, 18,5 cm.
12 smörgåsgafflar, 228 gram, 14,5 cm.
9 smörgåsknivar med rostfria blad, 348 gram, 19 cm.
6 smörknivar med rostfria blad, 340 gram, 20 cm.
6 fruktknivar, 190 gram, 16 cm.
12 kaffeskedar, 164 gram, 12,5 cm.
1 kniv med rostfri blad, 56 gram, 21 cm.
Vikt utan knivar med rostfria blad 2186 gram.

Slitage, graverade.

Utropspris
10 000 SEK