Sabel mm/1893 för kavalleriofficer. Genombrutet fäste av mässing, svart stålbalja. Längd 109 cm. Sabel m/1915 för sjöofficer. Klinga med etsad dekor, mässingsfäste. Balja med tre graverade mässingsbeslag. Längd 89 cm.
Slitage. Läderbalja med skador.