MAUNO HONKANEN, PARTI BESTICK, 28 delar, silver, "Tähkä", Tillander, Helsingfors 1970-tal.
6 gafflar, 18 cm
6 knivar, 21 cm
6 dessertskedar, 16 cm
6 kaffeskedar, 11,5 cm
1 tårtspade
1 smörkniv
1 flasköppnare
1 gaffel med två tänder
Knivbladen i rostfritt stål, Hackman Finland. Medföljer två mindre tvåtandade gafflar. Monogramprydda.
Silvervikt 758 g exkl delar med stålblad.
Åldersrelaterat slitage.