MARIANNE RICHTER, MATTA, "Solrosen", rya, ca 164 x167 cm, signerad AB MMF MR.
Komponerad 1948.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, skadade kortsidor, fransar saknas.
Jämför af Klercker, Susanne: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 192.