Byrå fanerad med mahogny, tre lådor, beslag av mässing. Bredd 70, djup 43, höjd 82 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Lagningar och kompletteringar, senare fötter. Något maskstungen. Ett lås saknas. Smärre dekorbortfall. Nycklar ej i funktion.