Fanerat med bl a valnöt. Uppfällbar skiva med bakomliggande spegel och inredning. Två lådor i sarg samt utdragbar avlastningsskiva. Beslag av mässing. Svängda ben. Längd 78. Bredd 46. Höjd 71,5 cm.
Slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Dekorbortfall. Nyckel saknas.