VÄRJA, 1700-talets andra hälft för kavalleriofficer.

Klinga med ås och spår av förgylld dekor. Mässingsfäste med med rester av förgyllning. Kavellindning av mässingstråd med kransar. Längd 96 cm.

Korrosion, hack, slitage.

Utropspris
6 000 SEK