MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, KUDDE, "Juniblommor", gobelängteknik, ca 37 x 36 cm, signerad AB MMF.
"Maskros" ingår i "Juniblommor" komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.
Något slitage och smutsig.
Jämför "Juniblommor" Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 32; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 95.