SKRIN, av Carl Hollst (mästare i Eskilstuna 1787-1830).

Fanerat med alrot. Handtag och nyckelskylt med silverstämplar (otydliga). I locket infälld spegel. Signerad undertill "CARL HOLLST ESKILSTUNA F.S [FriStad]". Längd 17,5, bredd 11, höjd 9 cm utan handtag. Nyckel finns.

Slitage, en fot senare.

Eskilstuna fristad var ett område där hantverkare fick etablera sig och var sedan 1771 skattebefriat för att stimulera industrin. Särskilt inflyttande metallarbetare blev framgångsrika vilket gjorde staden till en av landets ledande metallindustriorter. Dessa behövde inte gå med i något skrå eller ha ett mästarbrev för att arbeta.

Utropspris
3 000 SEK