Emaljerad urtavla med romerska siffror. Höjd inkl sockel ca 47 cm. Nyckel finns.
Slitage. Krackelyr. Urtavla med sprickor. Ställ med sprickor och krackelyr samt lagningar. Nagg.
Med pendel och nyckel.