PORSLINSFÖREMÅL, fem delar, porslin. Qingdynastin, 1700- samt 1800-tal.

Bestående av:
Skål, i famille vertefärger, med motiv av växter och blommor, diameter 18 cm (omfattande skador).
1 skål, i famille rosefärger, med motiv av växter, diameter 11 cm.
1 mugg, i imarifärger, med motiv av blommande trädgård, höjd 11 cm.
1 skål med lock, dekor i famille rosefärger, med motiv av växter, diameter 10,5 cm (nagg).
1 kopp, dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, diameter 7,5 cm (kantspricka samt nagg).

Fem japanska koppar medföljes. Slitage. Fåtal med skador.

Utropspris
3 000 SEK