Märkta: "Rörstrand MADE IN SWEDEN". Urnans längd 48, bredd 38, höjd 37, piedestalens diameter upptill 31, höjd 68, total höjd 105 cm.
Båda delarna med smärre nagg på undersidorna. Smärre slitage. En hänkel på urnan med smärre nagg.