Cigarettetuiet invändigt förgyllt, 10x7,3 cm, monogramgravyr på locket, Ferdinand Timper, Helsingfors 1904.
Cigarettetuiet invändigt förgyllt, 9,5x8,5 cm, monogram och namn i guld på locket, Finlands Guldsmeds ab, Åbo 1927.
Liten aftonväska, invändigt sidenklädd och kartong. Graverad dekor på ömse sidor, namn i guld. 11,5x7 cm, exkl ked, Frans Oskar Lindroos, Helsingfors 1920-tal.
Sammanlagd vikt 423 g.
Cigarettetuien med graveringar på insidan.
Väskan med åldersrelaterat slitage, bucklor, skadat tyg. Otydlig årsstämpel.