ANNA-GRETA SJÖQVIST, MATTA, rölakan, ca 207 x 135,5-136,5 cm, signerad AGS.
Blåmelerad botten med ränder och stora polykroma åttabladsstjärnor. Bred ljusmelerad bård med stora åttabladsstjärnor.
Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.