GOLVUR, Erik Hultins gesällprov, 1900-tal.

Golvur av mahogny. Försilvrad urtavla med monogram EH. Bredd 26, djup 16, höjd 159 cm. Två lod och pendel finns. Nyckel finns.

Fodral med slitage och ett fåtal märken. Ej funktionstestat.

Erik Hultin föddes 1899 i Norrköping och dog 1988. Han var verksam på Kungsholmen i Stockholm.

Utropspris
400 EUR