VÄGGPENDYL, av Fredrik Beckman (urmakare i Göteborg 1786-1816), sengustaviansk.

Förgylld och bronserad väggpendyl. Bakstycket med spegelglas. Målad urtavla märkt "F: Beckman Göteborg". 90 x 49 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Senare bronsering och förgyllning. Smärre skador och slitage. Något anlupet glas. Ej funktionstestad.

Utropspris
6 000 SEK