Kaffekannan stämplad 1902, sockerskrinet och gräddkannan 1903. Kaffekannan med handtag av trä. Höjd 9-21,5 cm. Totalvikt ca 1056 gram.
Smärre slitage, smärre repor. Kaffekannan med smärre buckla.