JOSEPH FRUWIRTH, Wien, (1722-1797, Hovbössmakare 1758-89), slaglåsstudsare ändrad från fllintlås.

Studsare med slaglås ändrat från flintlås. Grovräfflad oktagonal pipa. Kaliber ca 15 mm. Signerad på kammarstycket samt med smedstämpel. Numrerad "3" på svansskruvsstjärten. Graverat och signerat lås. Helstock med graverade mässingsbeslag. Tumplåt med Österrike-Ungerns vapensköld. Samlingsnummer på kolvens undersida. Längd 99 cm

Slitage, skador, omarbetad

Utropspris
7 000 SEK