Studsare med slaglås ändrat från flintlås. Grovräfflad oktagonal pipa. Kaliber ca 15 mm. Signerad på kammarstycket samt med smedstämpel. Numrerad "3" på svansskruvsstjärten. Graverat och signerat lås. Helstock med graverade mässingsbeslag. Tumplåt med Österrike-Ungerns vapensköld. Samlingsnummer på kolvens undersida. Längd 99 cm
Slitage, skador, omarbetad