ARVID KNÖPPEL, fat med skulptur, grönpatinerad brons, Art Deco, Otto Meyers Eftr. Fud., signerad A. Knöppel.
Baderska (Baigneuse) med handduk stående i rund räfflad bassäng. Två gjutarstämplar. Diameter 17,5 cm, höjd 13 cm.
Smärre slitage, undersidan med ristat nummer.