Förgylld, uppsvängt genombrutet krön med dekor av blommor och rocaille, bord med skiva av marmor, svängda ben, stämpelmärkt Ferm & Persson, Göteborg, spegelns mått 213 x 90, bordets längd 91, bredd 36, höjd 48 cm
Åldersrelaterat slitage. Repor. Nagg. Lagningar. Smärre skador.