ROYAL COPENHAGEN, kaffeservis, 30 delar, porslin. "Musselmalet Helblonde", Danmark.
Handmålad blomsterdekor i blått.
Kaffekanna 1030 21 cm
Gräddkanna 1031 8,5 cm
Sockerskål 1112 7,5 cm
9 assietter 1088 15 cm
12 kaffekoppar med fat 1038
5 kuvertaskfat 1004 7,5 cm
Uppläggningsfat 1115 25 cm
Tre extra koppar medföljer, varav en med nagg. En assiett med nagg.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer