Målad soffa, stolar samt bord. Skuren dekor. Fast stoppad sits. Bordet med fotkryss. Soffans längd 148, stolarnas sitthöjd ca 45, höjd 89-92 cm. Bordets diameter 80, höjd 77 cm.
Smärre slitage. Sittmöblerna med senare målning, kompletteringar, förstärkningar, lagningar, maskstungna. Något instabila. Bordet med senare målning.