Allmoge
1191358

BORD SAMT STOL, allmoge, omkring 1800-talets mitt. Bordet daterat 15/3 1852.

Dalarna eller Hälsingsland. Delvis originalmålade. Bordets längd 62, bredd 51, höjd 55 cm. Stolens ca sitthöjd 33, höjd 60 cm.

Åldersrelaterade skador och slitage.

Utropspris
2 500 SEK