11 kungörelser, bland annat: "Om mindre banco transportsedlars gångbarhet, samt plåtars levererande utur banken", Fredrik I 1745. "Förordning om myntet", Karl XI 1681. Om barnamord från Hedvig Eleonora 1669 resp. Karl XI 1681. Mått ca 20x 18 cm.
Delvis beskurna, skador, lagningar, fläckar, med senare anteckningar.