BORDSPENDYL, Frankrike, tidigt 1900-tal.

Bordspendyl av bronspatinerad metall på sockel delvis av marmor. Vit emaljerad urtavla. Baksidan stämpel: "Fabrication Francaise Paris Made in France". Längd 54, bredd 25, höjd 55,5 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Smärre slitage, marmor med nagg, ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK