Dekor i underglasyrblått, bestående av:
1 serveringsfat, med tall, diameter 32,5 cm (kantlagning).
1 par tallrikar, med snarlik motiv av flodlandskap, diameter 23 cm (nagg).
1 tallrik med motiv av flodlandskap, diameter 23 (nagg).
2 i famille rosefärger, med motiv av blommor, diameter 23,5 cm (1 med spricka).
Slitage, mistor, nagg, en med kantlagning, en med spricka.