CLAES E GIERTHA, bestickservis, "Paris", 63 delar, silver. MEMA, Lund 1960/70-tal.

14 efterrättsskedar, 392 gram, 15,5 cm.
12 Kaffeskedar 208 gram, 13,5 cm.
11 gafflar 358 gram, 17 cm.
12 skedar, 532 gram, 17 cm.
2 serveringsskedar, 196 gram, 15,5-18,5 cm.
12 knivar med stålblad, 588 gram, 18,5 cm.

Vikt silver 1586 gram.

Slitage.

Utropspris
8 000 SEK