ULF ROLLOF, akvareller, 3 st, triptyk, signerade och daterade -98.
Utan titel. Bladstorlek, vardera 42 x 60 cm.
Som en av Sveriges mest hyllande och kända samtidskonstnärer, har Ulf Rollof ställt ut över hela världen och representerat Sverige bland annat på Documenta IX, Venedigbiennalen och ARS på Kiasma i Helsingfors. Han ställde ut på Millesgården 2008, på Moderna Museet i Stockholm 2011 och 2016 samt på Moderna Museet i Malmö 2017-2018. Han mottog också Gannevikstipendiet i år och har representerats på av flera av Skandinaviens främsta gallerier: Galerie Nordenhake och Gallery Andersson Sandström, båda i Stockholm, Galerie Anhava i Helsingfors, Galleri Riis i Oslo, Norge och också på Galerie Metta Linde i Lübeck, Tyskland, för att nämna några.
Efter studier för Michael Schnorr i San Diego, USA läste Ulf Rollof vidare på Konstakademien i Stockholm 1982-1987. Hans verk, från teckningar, delikata akvareller och skulpturer till videoverk och stora installationer, utforskar gränser mellan natur och kultur, människa och maskin. Han har ett utlämnande personligt tilltal och ställer ofta viktiga frågor om liv och död, minnen, begär, drömmar, impulser och gemensamma omedvetna fantasier.
Representerad på bland annat Centro Cultural de Arte Contemporaneo Mexico City, Moderna Museet, Stockholm, Samtidsmuseet Kiasma i Helsingfors och Museum of Contemporary Art, Arken, Köpenhamn. Vidare Skissernas Museum i Lund, Nationalmuseet för Konst, Arkitektur & Design i Oslo, Statens Konstråd i Stockholm, Göteborgs Museum, Gävle Museum, Malmö Museum, Västerås Konstmuseum, Museum Van Hedendaagse Kunst i Gent, Belgien, National Gallery of Iceland, Reykjavik, Island, Norrköpings Konstmuseum och Samtidskonstmuseet i Oslo.
Ej examinerade ur ram.