LJUSKRONA, Karl-Johan, 1800-talets första hälft.

Ljuskrona med stomme av mässing. Behängd med slipade glasprismor. För (6+1) ljus, 6 ljuspunkter. Diameter ca 75, höjd ca 94 cm.

Smärre skador och slitage. Kompletterad. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK