SERVERINGSFAT, samt BÄRTALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommande trädgård. Längd på fat 32,5 cm (nagg). Diameter på tallrikarna 17 cm.

Slitage, mistor, glasyrnagg, smärre nagg.

Utropspris
2 500 SEK