Koffert ursprungligen klädd med rutig canvas. Metallbeslagen; handtag av metall märkta LV; låset märkt 'Sureté 17'. Randig papp invändigt. Invändigt etikett: PARIS, 1 RUE SCRIBE LOUIS VUITTON 149 NEW BOND STREET W LONDON. Anilinstämpel 174322. 100 x 60 x 71 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Märken. Skador. Senare målning. Ställvis omfattande slitage.