MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Bruna Heden", rölakan, ca 302,5 x 203-204 cm, signerad AB MMF.
Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, skador, hål. Skadade kortsidor och en långsida, skadade fransar, många saknas.
Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 6; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 66-69.