Bestående av:
Prakturna med lock, 1700-tal. Dekor i famille roseäfrger, med motiv av hovfigurer i naturmiljö, total höjd 46 cm (omfattande skador).
Urna med lock, dekor i famille rosefärger, kantonporslin, med motiv av figurer i palatsmiljö, total höjd 30 cm (lock med kantlagning).
Skador på en. Lagning på ett lock. Slitage.