LJUSKRONOR, ett par, sengustaviansk stil, omkring år 1900.

Ljuskronor med stommar av mässing, behängda med slipade glasprismor. Dekor av lejonmaskaroner. För fyra ljus vardera. Diameter ca 30, höjd ca 64 cm vardera.

Slitage och smärre skador, nagg, prismor saknas ställvis. Smärre kompletteringar.

Utropspris
12 000 SEK