1199473
FAT, samt TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Fat, samt tallrikar, åtta stycken, kompaniporslin. qingdynastin, 1700-tal.

Bestående av:
Två med motiv av blommor, diameter 22,5 cm (en med sprickor).
Tre med blommor och växter, diameter 23 cm (nagg).
Två med landskapsmotiv, 23 cm (sprickor).
1 med grisaille, med motiv av blombukett, diameter 24,5 cm.
1 fat, med motiv av skroll och blommor, diameter 28,5 cm (lagningar).

Slitage, mistor, nagg. Flera med skador.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Slutpris
4 100
392
439
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (16 bud)
8 dec 15:26
4 100 SEK
8 dec 15:26
3 900 SEK
8 dec 12:51
3 800 SEK
8 dec 12:18
3 600 SEK
8 dec 12:18
3 500 SEK