Bestående av;
1 liten skål, diameter 20,5 cm,
2 mindre assietter, diameter 19,5 cm,
1 skålfat, diameter 23 cm,
1 skålfat, diameter 27 cm,
1 karott med lock och ett handtag, diameter 26 cm,
dekor i polykroma färger av blommor och reserver med figurer, karotten med vapensköld för klanen Irving av Bonshaw
Åldersrelaterat slitage. Mynningsnagg. Nagg. Sprickor.