BERIT WOELFER, MATTA, dubbelsidig maskingjord, ca 198-200,5 x 132,5 cm, signerad BW.
Blåmelerad botten med bred bård av stora stiliserade blommor i ljusblått och äppelgrönt.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, smärre fläckar.
Textilkonstnär, Konstfack i Stockholm, efter studier arbetade Berit Woelfer bl.a. för Elsa Gullberg och Svensk Hemslöjd, sedan Kasthall.