GOLVUR, urtavla märkt Barrow London samt Johan Israel Nyman, Stockholm (verksam omkring 1753-1769).

Golvur med målat fodral. Urtavla med tim och minutvisare. Bredd 47, djup 29, höjd 231 cm. Pendel medföljer.

Renoverad och kompletterad. Skador, lagningar och slitage. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK