HANS-AGNE JAKOBSSON, TAKLAMPA, Modell 372, Markaryd, 1900-talets andra hälft.
Stomme i mässing. 15 ljusarmar. Runda kupor i klarglas. Etikettmärkt. Diameter ca 75 cm. Höjd ca 100 cm.
Bruksslitage. Fläckar/anlupen. Skruv till sladdkåpan saknas. Kupor med sprickor, nagg, skador och lagningar. Ej funktionstestad.