Carl Fredrik Blom, Stockholm (1812-1837), rund invändigt förgylld, diameter 7, höjd 4,5 cm.
Carl Magnus Ryberg, Stockolm 1815, invändigt förgylld, diameter 7, höjd 3,5 cm.
Johan Yttraeus, Uppsala 1799, invändigt spår av förgyllning, diameter 8 cm, höjd 2,5 cm.
Total vikt 322 gram.
Samtliga med bucklor, repor. Ask Blom med bristningar. Bristningar.