Rutmönster i blå, vita och gröna nyanser. Ursprungligen är mönstret formgivet i rölakan av Carl Malmsten.
Mattan visas 18-22 februari på Bukowskis, Berzelii Park 1, Stockholm. Öppet vardagar 11–17, lördag 11-16.
Därefter finns mattan på Bukowskis i Västberga. Utlämning efter avslutad auktion sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, Hägersten.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador.