RÖRSTRAND, servis, "Ostindia", 19 delar, porslin och flintgods, varierande tillverkningsår.
15 tekoppar med 8 tefat diameter 15,5 cm samt 13 tefat diameter 14,5 cm
1 sockerskål med lock
1 kaffekanna med lock höjd 16 cm
1 kaffekanna med lock höjd 19 cm
1 tekanna med lock höjd 14 cm
1 kaffefat 12 cm samt 1 kaffefat 13 cm medföljer
1 kaffefat med nagg, 4 tekoppar med undersides nagg, tekanna med spricka och nagg, liten kaffekanna med spricka och nagg, sockerskål med lagad knopp. Missfärgningar, krackelyr.