Fajans. Dekor nr 254 Design Nils Thorsson 1934. Bestående av 13 flata tallrikar ø14, 13 flata ø15, 12 djupa ø12,5, 12 djupa ø14, 5 serveringsfat (2 L14, 2 17 samt 1 L32), Karott ø21, skål L19 samt såsskål.
Åldersrelaterat slitage. Någon enstaka mindre nagg. Gott helhetsintryck. Lock saknas t karott.