MATTA, rölakan, ca 205,5-207 x 119,5-121 cm, Sverige omkring 1900-talets mitt.

Benvitljusbrunmelerad botten med rader av polykroma geometriska figurer.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador och lagningar, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Utropspris
3 000 SEK