VASER, fyra stycken, samt FAT, fajans, Delft, 1700-1800-tal.

Bl.a. kinesiserande form. Transitionimiterande dekor av figurer. Några med motiv av figurer i landskap, en med fågel, en med blommor. Höjd på vaser 28,5-34 cm. Diameter på fat 29,5-30 cm.

Skador.

Utropspris
3 000 SEK